Rozmaite sposoby radzenia sobie ze stresem
Data publikacji 14 września 2019Stres to jeden z najbardziej destruktywnych dla zdrowia fizycznego i psychicznego czynników, jeżeli występuje on często i przez długie okresy czasu. Produkowany podczas niego kortyzol, chociaż korzystny dla organizmu przy chwilowej obecności w organizmie, jest dla niego niszczycielski przy stałej produkcji w sporych ilościach.
Przewlekły stres jest przyczyną depresji, choroby refluksowej i wrzodów żołądka, stanów zapalnych jelit, chorób serca i układu krążenia, osteoporozy, a także przyspieszonego starzenia się. Powoduje też ogólną utratę siły, zanik tkanki mięśniowej i niekorzystne zmiany w wyglądzie, a także może być przyczyną uszkodzenia nerwów i wcześniejszej demencji.
W przypadku przewlekłego stresu najlepiej jest udać się do dobrego psychoterapeuty, jednak kiedy sytuacja nie jest bardzo ciężka, można na własną rękę stosować rozmaite sposoby rozładowania napięcia nerwowego. To, jak sobie radzić ze stresem, wynika z naszych preferencji i możliwości.
Na poziom stresu wpływa przede wszystkim odpowiednią ilość snu oraz regularne jego godziny. Należy spać 7-8 godzin dziennie i kłaść się zawsze o bardzo zbliżonej porze.
Niezwykle ważne jest też zapewnienie organizmowi sporej dawki ruchu, który nie musi być jednak bardzo intensywny i wyczerpujący. Niezwykle trafnym wyborem są zajęcia, takie jak joga lub qigong, a także tai chi.
Niezwykle korzystne działanie przeciwstresowe wykazuje przebywanie w naturalnym świetle słonecznym. Należy więc korzystać z dobrodziejstw wiosny oraz lata. Koniecznie trzeba też potrafić znaleźć w okresie zimowym czas na spacer, kiedy jest jeszcze jasno.
Na stres pomocna jest również dieta bogata w cynk, a także w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Warta wypróbowania jest także aromaterapia, czyli leczenie zapachem. Aromaterapia to dział medycyny naturalnej, który bada wpływ wonnych części roślin oraz pozyskiwanych z nich olejków eterycznych na zdrowie oraz nastrój i jest to jedna z najskuteczniejszych metod przeciwstresowych, jakie zna nauka.
Należy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy żaden z wymienionych sposobów nie będzie działać, jedynie psychoterapeuta będzie w stanie wyjaśnić i zlikwidować przyczynę chroniccznego stresu.